Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-12-14
Miejsce i warunki pracy sprężarki, czyli na co zwrócić uwagę przy budowie kompresorowni

Właściciele firm jak i pracownicy często nie zdają sobie sprawy jak ważne jest, by sprężarka wraz z urządzeniami towarzyszącymi pracowała w odpowiednich warunkach. Kompresory są ustawiane w nieodpowiednich miejscach, nie zwracając uwagi na to, jakie wymogi powinien spełnić kupujący.

Najłatwiej jest w przypadku nowych projektów budów i hal. Już na etapie budowy przygotowywany jest projekt oddzielnej sprężarkowni. Tego typu specjalistyczne kompresorownie to osobne pomieszczenia wyposażone we właściwą wentylację, właściwe wyciągi gorącego powietrza, czasem w klimatyzację. Każdy producent w instrukcji obsługi tj. w DTR (dokumentacja techniczno-ruchowa) podaje dokładnie jak powinna wyglądać odpowiednia sprężarkownia. Dobrą praktyką jest pamiętać by wielkość czerpni i wyrzutni powietrza zawsze powinna być zgodna z wymogami jakie podaje producent.

Kanały powietrzne zasilające oraz wyrzutowe należy wykonać w taki sposób, by wydmuchiwane powietrze nie było zaciągane z powrotem do sprężarki. Wszystkie kompresory są przeznaczone do pracy w odpowiednich temperaturach. U wielu producentów tych maszyn wygląda to inaczej, jednak kompresory powinny pracować w temperaturze otoczenia pomiędzy 3-40OC. Powietrze nie powinno być zbyt wilgotne, za to powinno być wolne od cząstek i oparów łatwopalnych, które mogą doprowadzić do samozapłonu.

Ważne jest także by zaplanować łatwy i swobodny dostęp do sprężarki powietrza, a także zagwarantować dobre oświetlenie ułatwiające prosty odczyt wskazań paramentów pracy. Pozwoli to bowiem na sprawne przeprowadzenie czynności konserwacyjnych lub napraw w przypadku awarii.

 

Foto nr.1: Kompresorownia pozostawiająca wiele do życzenia
Foto nr.1: Kompresorownia pozostawiająca wiele do życzenia

"Podczas naszych wizyt w małych zakładach, często widzimy sprężarki przykryte starymi pudłami, szmatami, zapylone, zabrudzone trocinami, skrawkami drewna, opiłkami metalu oraz bez właściwej wentylacji." - mówi kierownik serwisu pneumatyki w Pneumat System, Katarzyna Muraszko.

Przy dużym zanieczyszczeniu pomieszczeń technicy zalecają często wymieniać filtr powietrza, a także dodatkowy montaż mat filtracyjnych. Zdarzają się także kompresorownie ulokowane w wilgotnych piwnicach, pod wiatą osłaniającą kompresor tylko przed deszczem i wiatrem. Poprzez zaniedbania klientów, bardzo często musimy interweniować i naprawiać zaniedbane sprężarki. Drobne ciała obce, zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura, korozja z tytułu pracy w chemicznym / ciężkim środowisku lub wilgoci, to jedne z częstych problemów jakie wymagają wizyty techników. Przy gorących dniach i słabej wentylacji klienci zdejmują osłony kompresora narażając sprężarkę na zewnętrzne zanieczyszczenia, co może prowadzić do uszkodzenia modułu. Po usunięciu opisanych przyczyn bardzo rzadko dochodzi  do awarii sprężarki, a tym samym regeneracja kompresora nie jest wymagana.

 

Foto nr. 2: Sprężarkownia godna naśladowania
Foto nr. 2: Sprężarkownia godna naśladowania

 

Klienci nie zdają sobie sprawy, że często  utrzymywanie kompresorowni w czystości, właściwa temperatura otoczenia, swobodny przepływ powietrza oraz dbanie o czystość filtra zasysającego, pozwoli na lepszą i wydajniejszą pracę kompresora i całego układu pneumatycznego, a także zaoszczędzenie czasu na nieplanowane postoje w produkcji, czy na konsultacje z serwisem. Przez takie zaniedbania dochodzi do drobnych awarii i niestety konieczna jest wtedy pomoc wykwalifikowanych specjalistów.

Po dostosowaniu się do wytycznych, już na etapie planowania zakupu, zagwarantujemy sobie sprawną i bezpieczną pracę sprężarki.

Zobacz też:

 

Autor:
Katarzyna Muraszko - Kierownik Serwisu w Pneumat System
Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także