Agregaty prądotwórcze stosuje się jako rezerwowe źródło energii elektrycznej w sytuacji, gdy wymagane jest podtrzymanie napięcia przez czas dłuższy, niż może to zapewnić UPS. W takim przypadku zasadny jest zakup agregatu prądotwórczego, ponieważ jego koszt jest niższy od kosztu zakupu baterii akumulatorowych do zasilaczy UPS odpowiedniej pojemności.
Agregat stanowi źródło zasilania energią elektryczną z możliwym bardzo długim czasem podtrzymania. Jednakże rozruch agregatu trwa zwykle od kilku do kilkunastu sekund. Stąd samodzielna praca agregatu jako źródła zasilania awaryjnego może mieć miejsce jedynie w przypadku zasilania odbiorów, odnośnie do których można zaakceptować taką przerwę w zasilaniu.
Głównymi elementami konstrukcyjnymi każdego agregatu są: generator (najczęściej silnik wysokoprężny lub benzynowy), generator wraz z układem automatycznego wzbudzenia; opcjonalnie układ automatycznego sterowania (SZS – Samoczynne Załączanie Rezerwy), analizator sieci, system monitorujący pracę agregatu.
Automatyka sterująca pracą agregatów gwarantuje szybki i niezawodny rozruch z dostarczeniem napięcia na odbiorniki w czasie nawet od kilku do kilkunastu sekund od momentu zaniku prądu w sieci. Umożliwia także regulowanie czasu reakcji, co zapobiega niepotrzebnemu uruchamianiu urządzenia podczas chwilowych przerw w dostawie energii elektrycznej. Może zapewnić kontrolę obsługi układu sterującego przez komputer osobisty lub GSM oraz pełną kontrolę pracy silnika z opcją powiadamiania alarmowego.
Najnowszej generacji analizatory sieci monitorują parametry przepływającego prądu: napięcie, natężenie oraz częstotliwość. Pozwala to na obserwację i analizę prądu kierowanego do odbiorników, co pomaga zapobiegać nieprzewidzianym sytuacjom spowodowanym przez gwałtowne zmiany parametrów prądu w sieci.
Ważny jest właściwy dobór agregatu prądotwórczego. W celu określenia jego mocy należy zdecydować, które odbiorniki elektryczne będą nim zasilane – wyróżnić odbiorniki jednofazowe i trójfazowe, określić zapotrzebowanie na moc każdego z nich. Moc można odczytać na tabliczce znamionowej lub w instrukcji obsługi, jednakże w celu dokładnego doboru agregatu prądotwórczego należy dokonać pomiarów elektrycznych w momencie rozruchu określonego odbiornika lub grupy odbiorników. Następnie należy zsumować moce poszczególnych odbiorników jednofazowych i trójfazowych, które będą uruchamiane równocześnie, i wybrać taki agregat prądotwórczy, którego moc będzie przewyższać łączne zapotrzebowanie zasilanych urządzeń o 20-30 proc. „Rezerwę" mocy tej wysokości stosuje się na wypadek ewentualnego przyłączenia dodatkowych odbiorników.
Następnie konieczne jest ustalenie, czy agregat ma pracować wewnątrz budynku czy na zewnątrz i w jaki sposób będzie uruchamiany (ręcznie – linką lub automatycznie – za pomocą układu samoczynnego załączenia rezerwy – SZR).
Pomieszczenie dla agregatu powinno zostać zaprojektowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami (m. in. Polska Norma PN-ISO 9836:1997 „Właściwości użytkowe w budownictwie. Określenie wskaźników powierzchniowych i kubaturowych"). Powinny zostać uwzględnione zalecane minimalne wymiary pomieszczenia. Należy spełnić warunki odpowiedniej wentylacji oraz wyprowadzenia spalin na zewnątrz. Drzwi pomieszczenia powinny mieć odpowiednią szerokość, a podłoże powinno być niepalne i gwarantować możliwość zamocowania generatora oraz izolowanie go od drgań. Konieczne jest zbudowanie instalacji doprowadzającej powietrze potrzebne do procesu spalania paliwa w silniku spalinowym i jego chłodzenia. Konieczne jest również wykonanie instalacji odprowadzającej spaliny na zewnątrz budynku, zgodnie z zasadami ochrony środowiska (np. odpowiednia wysokość komina). Przed podłączeniem agregatu do sieci należy uzyskać pozwolenie od dystrybutora energii elektrycznej (zakładu energetycznego) na jego zainstalowanie. Agregat musi spełniać warunki przyłączeniowe ustalone przez zakład energetyczny.
Agregaty prądotwórcze oferowane są również na podwoziach jezdnych. Zastosowanie takiego urządzenia umożliwia jego transport i pozwala uruchomić go w dowolnym miejscu. Jeśli agregat pracuje na zewnątrz, należy wyposażyć go w układ podgrzewania bloku silnika, zapewniający prawidłowy rozruch agregatu w niskich temperaturach.
Czytaj więcej na temat systemów zasilania awaryjnego:
Systemy zasilania awaryjnego. Typy układów zasilania awaryjnego.
Zasilanie awaryjne - układy UPS/agregat
Zasilanie awaryjne elektrowni oraz stacji transformatorowych
- Autor:
- Monika Lewandowska
- Źródło:
- xtech.pl
Komentarze (2)
Czytaj także
-
Zasilanie awaryjne - układy UPS/agregat
Układy agregat prądotwórczy/UPS umożliwiają zasilanie bezprzerwowe, które charakteryzuje się zarówno dobrymi parametrami przełączeniowymi, jak i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
www.automatyka.plWycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
Franklin
Kruzer? no wlasnie sa calkiem dobre. W swojej grupie cenowej to w sumie najlepsze, ale sprawdzcie wlasnie jeszcze jak to sie ma na ich stronce :) tam sporo info znalazłem
San
kojarze z agregatów Kruzera, ktory u mnie sie sprawdza. Ale dzieki za srtykuł mimo wszystko, bo uzupelnil moje wiadomosci ":)